Zioła na trądzik – stare notatki mojej babci

zioła na trądzikPorządkując strych przed swiętami znalazłam bardzo ciekawe notatki mojej babci, dotyczące zielarstwa i prozdrowotnego ich wpływu na organizm, postanowiłam podzielić się nimi z wami.

W dzisiejszym wpisie przedstawie 4 zioła, które możecie bezpiecznie włączyć do kuracji przeciwtrądzikowej.

Dziurawiec inaczej świętojańskie ziele (hypericum) ma żółte kwiaty w gęstych kwiatostanach. Rośnie w lasach bądź w pobliżu lasów. Kwitnie późnym latem. Zbiera się podczas kwitnienia, susząc zdala od słońca. Poza kwiatami można zbierać również listki. Dziurawiec stosuje się przy dolegliwościach wątroby i woreczka żółciowego, żołądka oraz zewnętrznie, jako środek gojący – idealny do pielęgnacji skóry dotkniętej zmianami trądzikowymi.

dziurawiec
źródło: wikipedia.pl

Plesznik (Wielka Babka) rośnie na wszystkich trawnikach, łąkach, w rowach. Środkiem leczniczym jest sam językowaty liść. Liście zbiera się od początku maja do końca sierpnia i suszy 10-12 dni w przewiewnym miejscu, bez dostępu do słońca. Świeże liście krojąc w paski. Babkę stosuje się jako środek gojący rany, również spowodowane trądzikem

babka
źródło: wikipedia.pl

Kwiat akacji (Flores Acaciae). Białe kwiaty akacji cierniowej zbiera się zaraz po rozkwitnięciu; suszy przy ładnej pogodzie, najlepiej na słońcu lub suchym przewiewnym strychu; kwiat suszony niewłaściwie – brunatnieje. Świeże kwiaty akacji pachną jak gorzkie migdały, jednak podczas suszenia zapach ulatnia się. Napar z suszonych kwiatów akacji służy głównie dobrej przemianie materii, jest środkiem lekko oczyszczającym krew z toksyn.

akacja
źródło: wikipedia.pl

Rumianek domowy –  rośnie głównie na łąkach, polach, głównie w miejscach suchych. W celach leczniczych zbiera się tylko wypełniony kwiat rumianku. Rumianek najlepiej zbierać rano. Suszy się go w przewiewnym miejscu i rozsypuje na papierze (nie grubiej niż ba 1 cm). Suszenie trwa od 8 do 12 dni. Rumianek jest doskonałym środkiem kojącym, stosowanym wewnętrznie oraz zewnętrznie przy przeziębieniu, oparzeniach, ranach itp.

rumianek
źródło: wikipedia.pl

1 thought on “Zioła na trądzik – stare notatki mojej babci

  1. Hej Aniu, mało który dermatolog dostrzega w dzisiejszych czasach prozdrowotne właściwośći ziół, tylko by nas antybiotykami faszerowali – bo tak jest najłatwiej.
    A przecież nasze babcie skutecznie leczyły stany zapalne czy to okładami z kapusty czy ziołami. Ja osobiście stosuje rumianek na trądzik, robię “parówkę” z rumiankiem oraz przemywam nim twarz. Rumianek również piję zamiast herbaty (po prostu mi smakuje). Trądzik od tego czasu stał się mniej intensywny. Mam nadzieję, że do wakacji uda mi się go zwalczyć – pochwale się tym.
    Monika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *