Trądzik zaskórnikowy – jak pozbyć się zaskórników?

tradzik-zaskornikowyZapchane pory, drobna „kaszka” z białych, wypukłych plamek lub ciemne wągry to często spotykane problemy skórne. Trądzik zaskórnikowy należy do najpowszechniejszych zmian. Jednocześnie to problem mniej inwazyjny niż inne, zapalne postaci trądziku.

Trądzik zaskórnikowy, nazywany również niezapalnym, powstaje na skutek zapchania ujść gruczołów łojowych, w których gromadzi się nadmiar sebum, zanieczyszczenia oraz komórki złuszczonego naskórka. Widoczne są zaczopowane, powiększone pory i mieszki włosowe. Zaskórniki występują w dwóch rodzajach. Otwarte mają postać czarnych albo ciemnobrązowych kropek. Dzieje się tak dlatego, że sebum zatykające pory utlenia się i ciemnieje pod wpływem kontaktu z powietrzem. Zaskórniki zamknięte natomiast to białe plamki, pojawiające się wtedy, kiedy sebum zablokowane jest się pod powierzchnią skóry i nie ma kontaktu z powietrzem.

Najczęściej trądzik zaskórnikowy pojawia się w strefie T – na czole, nosie i brodzie. Może występować na całej twarzy w wypadku cery tłustej lub kiedy skóra nie jest właściwie oczyszczana. Rzadziej pojawia się na plecach, dekolcie i ramionach. Zwykle zaczyna się w okresie dojrzewania i utrzymują się przez kilka lat z różną intensywnością. Osobom, których cera pozostaje po tym czasie tłusta lub mieszana, może towarzyszyć przez całe życie. Wpływ na powstawanie zmian ma nie tylko nadmierna produkcja sebum, ale także zaburzenia fizjologicznego złuszczania martwego naskórka, zanieczyszczenia środowiska, komodogenne (czyli zapychające pory) kosmetyki i niedokładnie oczyszczanie.

Taki niezapalny rodzaj trądziku wyprysków, nie wymaga leczenia antybiotykami. Trzeba jednak mieć na uwadze, że możliwe jest przejście zmian w zapalne grudki. Należy więc dbać o to, aby skóra była czysta i zdrowa. W walce z uciążliwymi zaskórnikami podstawową sprawą jest oczyszczanie i złuszczanie. Pomocne mogą okazać się zarówno domowe sposoby, jak i specyfiki z apteki.

Podstawą codziennej pielęgnacji powinny być kosmetyki myjące, dokładnie oczyszczające pory i niewysuszające skóry nadmiernie. Mogą to być odpowiednie do typu cery żele, olejki myjące, dwufazowe płyny micelarne. Raz na kilka dni dobrze zastosować peelingujący żel z drobinkami. Przy wrażliwej skórze lepszym nawet rozwiązaniem będzie peeling enzymatyczny w postaci maseczki lub kremu na noc. Twoim sprzymierzeńcem będą również dermokosmetyki z kwasami takie jak toniki i kremy. Skuteczne w leczeniu trądziku zaskórnikowego są m. in. maści z kwasem azelainowym ub nadtlenkiem benzoilu.

Gdy cera jest mocno zanieczyszczona i wyraźnie brakuje jej naturalnej równowagi, jej stan poprawi się po serii zabiegów złuszczających i oczyszczających. U kosmetyczki lub dermatologa wybrać się skorzystać można z na peelingu kawitacyjnego, mikrodermabrazji lub peelingów chemicznych, polegających na złuszczaniu zewnętrznych warstw naskórka za pomocą kwasów. Rodzaj preparatu dobierany jest do danego problemu i kondycji skóry.

Już po pierwszym zastosowaniu złuszczających zabiegów i kosmetyków zaskórników będzie mniej, a z czasem zredukowane zostanie ich powstawanie. Martwy naskórek nie będzie blokować porów, a funkcje skory znormalizują się. Co nie oznacza, że uwolnimy się od problemów na zawsze – skóra z natury przetłuszczająca się potrzebować będzie złuszczania w salonie kosmetycznym lub gabinecie medycyny estetycznej co najmniej kilka razy w roku. Kiedy stosujemy peelingi czy maści, pamiętać trzeba o ochronie przed słońcem.

Częstym błędem w dbaniu o cerę z zaskórnikami i przetłuszczającą się jest zbyt częste sięganie po agresywne, wysuszające produkty i zapominanie o nawilżaniu. Na co dzień stosować należy lekkie, nawilżające kosmetyki. U wielu osób komodogennie działa na przykład parafina, olej mineralny oraz silikony, a nawet niektóre naturalne oleje. Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć tych składników – na przykład w produktach do makijażu. Dlatego tak ważne jest dokładne oczyszczanie cery.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *