trądzik młodzieńczy

Czy bać się trądziku młodzieńczego?

Trądzik młodzieńczy, jest chorobą dotykającą młode osoby w wieku dojrzewania. Jest chorobą polegającą na powstawania stanów zapalnych mieszków łojowych i włosowych, zależny jest w dużej mierze od hormonów. Nadmiary w produkcji łoju, który gromadzi się pod skórą, jest bardzo naturalny do tego okresu w życiu człowieka i jest jego bardzo charakterystyczną cechą. Co więcej, nie jest nieprawidłowym zaburzeniem hormonalnym – trądzik młodzieńczy jest jak najbardziej zgodny z naturą. Co oczywiście nie oznacza, że jest pożądany, każdy chciałby mieć skuteczny lek na trądzik.

Dostosuj leczenie do stanu swojej skóry

Niestety sprawa nie jest bardzo prosta i o ile niewielkie stany zapalne często dają się wyleczyć dzięki doraźnemu stosowaniu specjalnych środków antybakteryjnych (punktowych) lub płynów i żeli do mycia twarzy, o tyle są również znacznie cięższe przypadki, które wymagają konsultacji z lekarzem dermatologiem.
Przy dokładnym badaniu i ocenie trądziku, który przybiera różne postaci: mogą to być zmiany zaskórnikowe, trądzik grudkowo-krostkowy, a w najcięższym przypadku – trądzik ropowiczy, konieczne jest zastosowanie specjalnych leków. Wbrew temu, co powszechnie się sądzi, najczęściej stosowanie nadmiernej higieny nie pomaga w leczeniu trądziku, ponieważ w organizmie zachodzą zmiany, którym nie da się zaradzić w taki sposób. Każdy lek na trądzik, musi być stosowany zgodnie z zaleceniem lekarza o dokładnie przez okres, jaki dermatolog wyznacza. Podstawowymi lekami, które są stosowane w terapii trądziku młodzieńczego, są antybiotyki (tetracykliny), które dostępne są tylko i wyłącznie na receptę. Antybiotyk stosuje się najczęściej przez okres trzech miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *