Trądzik grudkowy – jak go zwalczyć?

tradzik-grudkowyWypryski skórne pod postacią różnych form trądziku pojawiają się zazwyczaj w okresie dojrzewania, czasem jednak mogą utrzymywać się bardzo długu lub występować nawet w okolicach 30 roku życia. Takim właśnie przypadkiem jest trądzik grudkowy. Niekiedy to pojedyncze zmiany, ustępujące samoistnie po ustaniu nastoletniej burzy hormonanej. Niektóre postaci trądziku są jednak na tyle uciążliwe i zaawansowane, że konieczna jest interwencja dermatologa.

Trądzik grudkowy lub grudkowo-krostkowy to najczęstsza postać zmian zapalnych. Jego powstawanie ma związek z okresem dojrzewania, zmianami hormonalnymi i zwiększoną produkcją sebum. Stąd też po raz pierwszy pojawia się przeważnie pomiędzy 13 a 20 rokiem życia. Na jego powstawanie, oprócz zmian hormonalnych, pewien wpływ mają geny – często bywa rodzinną przypadłością – co związane jest z regulowanie produkcji sebum oraz procesów złuszczania. Zarówno nadmiar łoju wytwarzanego przez mikroskopijne gruczoły w skórze, jak i zbyt gruba warstwa martwych komórek naskórka to bezpośrednie powody czopowania porów skóry w każdym typie trądziku.

Najpierw pojawiają się zaskórniki, natomiast do powstania trądziku grudkowego dochodzi, kiedy wda się stan zapalny. W zainfekowanych przez bakterie gruczołach łojowych, których ujście jest zablokowane, zbiega się ropa. W trądziku grudkowym zmiany usytuowane są pod skórą, mają przeważnie do 1 cm średnicy, są dosyć twarde i zwarte, z zaczerwienieniem dokoła. Często wykazują bolesność przy dotyku. Wyciskanie takich zmian jest nie tylko niewskazane, by nie rozprzestrzeniać bakterii na większy obszar skóry, ale wręcz niemożliwe. Wtedy możemy spowodować powstawanie strupków, po których wygojeniu pozostaną blizny. Bolesne ropne wypryski pojawiają się często stale w tych samych miejscach, czy będzie to strefa T, czy żuchwa, czy policzki. Ten typ trądziku obejmować może nie tylko twarz, ale i dekolt oraz plecy, na których warstwa rogowa naskórka bywa grubsza i nie zawsze oczyszczamy cerę tak dokładnie jak na twarzy.

W przypadku, kiedy zmiany są pojedyncze i sporadyczne, możemy poradzić sobie z nimi sami. Pomocna będzie, tak jak w przypadku łagodnych zaskórników, pielęgnacja oparta na oczyszczaniu, złuszczaniu i prawidłowym nawilżaniu. Wypróbować można naturalne sposoby – picie herbatki z bratka, maski drożdżowe, stosowanie miejscowo antybakteryjnych olejków eterycznych (z drzewa herbacianego, rozmaryn, tymianku), maści cynkowej lub kosmetyków redukujących wypryski.

Kiedy trądzik jest bardziej zaawansowany, rozległy, trudno się goi i nawraca, konieczna jest wizyta u dermatologa. Jednocześnie z odpowiednimi preparatami do stosowania miejscowo lekarz może zapisać antybiotyk w tabletkach. Zniszczy on bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku. W skrajnych przypadkach uporczywych zmian wewnętrznie lub na skórę stosowane bywają retinoidy – pochodne witaminy A. Leki z tej grupy powodują intensywne złuszczanie, a więc całkowitą odnowę, przebudowę i odzyskanie prawidłowych funkcji skóry. Likwidują uporczywy trądzik oraz blizny. Terapia ta jednak ma poważne skutki uboczne. Konieczność stałego używania filtrów przeciwsłonecznych to drobna niedogodność w zestawieniu z tym, że leki są obciążeniem da całego organizmu, a razie zajścia w ciążę grożą poważnym uszkodzeniem płodu. Dlatego retinoidy stosuje się pod ścisłą kontrolą lekarza tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Trądzik grudkowy pozostawiać może blizny – im głębiej zmiany osadzone są w skórze tym większe ich ryzyko, zwłaszcza, gdy często dotykamy twarzy i próbujemy – a z początku często się to zdarza – wyciskać pryszcze. W czasie, kiedy mamy do czynienia z aktywnym stanem zapalnym, nie należy złuszczać naskórka, by nie powodować podrażnień. Gdy ropne wykwity zostaną opanowane za sprawą maści lub tabletek antytrądzikowych, można poddać się peelingom kosmetycznym i leczniczym, które zmniejszą blizny i przebarwienia.

Ważny jest w walce z trądzikiem także higieniczny tryb życia i zdrowa dieta.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *