Jak pozbyć się rozstępów – jednego z utrapień, nie tylko kobiet

Jak pozbyć się rozstępówOdpowiedzi na pytanie Jak pozbyć się rozstępów, jest wiele. W dzisiejszym wpisie postaram się na nie odpowiedzieć. Rozstępy — są problemem wielu osób, nie tylko kobiety zmagają się z tym problemem, lecz właśnie one są najbardziej na nie narażone. Na rozstępy narażeni są również mężczyźni oraz dorastająca młodzież. Przyczyny powstawania tych nieestetycznych zmian nie są do końca znane, powszechnie uznaje się, że powstają na skutek nadmiernego rozciągania skóry.

Rozstępy pojawiają się w formie cienkich różowych pasków, które z biegiem czasu poszerzają się i zmieniają zabarwienie na ciemnoróżowe, czerwone lub fioletowe. W końcowej fazie bledną, zmniejszają się oraz przybierają postać nieregularnych linii o jaśniejszym kolorycie niż skora zdrowa.

Przyczyny powstawania rozstępów

 • ciąża – pojawiają się u kobiet na skutek zmian hormonalnych zachodzących w czasie ciąży oraz zmian wagi ciała,
 • tabletki antykoncepcyjne – narażone są kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną,
 • wzrost masy ciała – narażone są osoby, u których masa ciała zmieniła się na skutek przytycia,
 • gwałtowny spadek masy ciała – pojawiają się osób, które w krótkim czasie straciły na wadze na skutek diet odchudzających lub choroby,
 • szybki wzrost – pojawiają się u dorastającej młodzieży,
 • ćwiczenia fizyczne – powstają u osób, które intensywnie ćwiczą na siłowni np. kulturyści,
 • uwarunkowania genetyczne – mogą być dziedziczne,
 • zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej.

Rozstępy pojawiające się u kobiet najczęściej umiejscowione są na biuście, brzuchu, pośladkach, biodrach, udach, łydkach- tu pojawiają się sporadyczne.

Rozstępy u mężczyzn występują najczęściej na: wewnętrznej stronie ramion, pod ramionami, klatce piersiowej, barkach, wewnętrznej stronie ud.

Rozstępy pojawiające się u młodzieży nastoletniej umiejscowione są na ramionach, biuście, boczkach, biodrach, pośladkach, w dole pleców, udach, łydkach.

Jak pozbyć się rozstępów?

Walka z rozstępami skórnymi nie należy do najłatwiejszych, przybywa jednak specjalistycznych kosmetyków, które mogą ją ułatwić. W walce z rozstępami mogą pomagać preparaty nawilżające do ciała oraz kremy z aloesem. Taka pielęgnacja może sprawić, że po pewnym czasie rozstępy będą mniej widoczne. Można też skorzystać z nowoczesnych zabiegów, dzięki którym stanie się możliwe całkowite uwolnienie się od rozstępów.

Sposoby na zapobieganie pojawianiu się rozstępów to:

 • masaże – pozwalają wnikać preparatom w głąb naskórka,
 • systematyczne nawilżanie skóry za pomocą preparatów przeciw rozstępom,

Zaraz po nawilżeniu, trzeba zadbać o to, by nawilżony obszar rozmasować, rozgrzać i ułatwić oliwce spenetrowanie ciała. Masaż i uklepywanie ujędrnia skórę, a tego właśnie potrzebuje, jeśli pojawiły się na niej rozstępy.

 • dieta bogata w witaminy (A, B1, E, beta-karoten) oraz mikroelementy- krzem, cynk,
 • gimnastyka- poprawia krążenie i wzmacnia naskórek,
 • Prysznice naprzemienne, zimne i ciepłe- hartują i wzmacniają skórę.

Rozstępy — usuwanie, zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych.

 • Piling chemiczny– zabieg polega na nałożeniu mieszaniny preparatów chemicznych (kwas octowy, kwas trójchlorooctowy, retinol). Substancje te wpływają na odbudowę elastyny oraz kolagenu. Skóra po zabiegu goi się przez około tydzień.
 • Mikrodermabrazja– zabieg polegający na ścieraniu naskórka za pomocą urządzenia wyposażonego w głowice ścierające pokryte kryształkami naturalnego diamentu.
 • Mezoterapia – zabieg polega na wstrzykiwaniu substancji odżywczych do uszkodzonych tkanek.
 • Laser frakcyjny – zabieg za pomocą głowicy frakcyjnej emitującej mikrowiązki światła, które w sposób kontrolowany uszkadzają wybrane obszary naskórka i skory właściwej. W wyniku naturalnego procesu gojenia – uszkodzone komórki zastępowane są, nowymi czego efektem jest, nowa zdrowa skóra. Ilość zabiegów uzależniona jest od kondycji skóry.

W walce z tym problemem może też pomóc technika ERP, dzięki której pobudzona zostaje produkcja kolagenu oraz elastyny. W trakcie tego zabiegu można znacznie zmniejszyć widoczność rozstępów i sprawić, że przestaną być one aż tak uciążliwym problemem.

Kiedy rozstępy już znikną, powinniśmy jeszcze przez jakiś czas stosować wskazane preparaty i dbać o skórę, by poza tym co widoczne, zregenerowała się także od środka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *