Izotretynoina na trądzik

Izotretynoina należy do grupy retinoidów, czyli leków będących pochodnymi witaminy A. To silne leki wykorzystywane w leczeniu chorób skóry, a że kuracjom nimi towarzyszą niestety pewne skutki uboczne leki te bywają często demonizowane. Przeszkodą jest też to, że leki te można stosować jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza, a wiadomo – dostęp do specjalistów jest w naszym kraju dość utrudniony, a od internistów trudno wymagać tego, by podjęli się leczenia chorób wymagających interwencji np. dermatologicznych. Izotretynoina cieszy się też złą sławą z uwagi na fakt, iż jakiś czas temu rozpętała się wokół niej prawdziwa burza – dziecko pewnego amerykańskiego senatora popełniło samobójstwo tuż po tym jak zakończyło kurację tym lekiem. Domniemywano więc, iż to wina leku, ale badania wykazały, że to nieprawda. Mimo wszystko zła sława pozostała. Tymczasem średni i zaawansowany trądzik ulega izotretynoinie łatwo i szybko, jak żadnemu lekowi. Żaden antybiotyk i żaden inny farmaceutyk nie działa tak jak izotretynoina – szczególny retinoid.

Antybiotyki kontra retinoidy

Dlaczego antybiotyki są zawodne? Dlatego, że bakterie trądzikowe uodparniają się na nie. To zjawisko, które występuje wbrew pozorom dosyć często. Poza tym antybiotyki oddziałują jedynie na skutki tj. objawy trądziku. Niszczą bakterie (o ile te jeszcze się nie uodporniły) i zmniejszają stany zapalne, ale niestety nie hamują łojotoku nie zmniejszają też intensywności procesów rogowacenia naskórka, a de facto to te dwa ostatnie czynniki są głównymi sprawcami trądziku.
Izotretynoina wprost przeciwnie – normalizuje łojotok i proces rogowacenia naskórka. Dzięki temu bakterie nie mają odpowiedniego środowiska by się rozmnażać, a w efekcie nie powstają wykwity skórne (a wcześniej, powodujące je stany zapalne).
Innymi słowy retinoidy oddziałują bezpośrednio na przyczyny i to decyduje o ich ogromnej przewadze nad antybiotykami.

Skuteczność retinoidów

Również jest bardzo wysoka, bowiem mówi się, że już pierwsza seria leczy trądzik nawet u 60 do 80% pacjentów. I to uwaga – po pierwszej serii stosowania leku. Potem wystarczy jedynie zadbać o prawidłową pielęgnację i trądzik nie wróci. W uzasadnionych przypadkach kurację przeprowadza się ponownie i oczywiście można liczyć na uzyskanie lepszych efektów.

Skutki uboczne izotretynoiny

Jedynie skutki uboczne mogą nieco odstraszać. Przede wszystkim jednak przed zaleceniem izotretynoiny lekarz powinien zlecić badania wątrobowe, bo sprawna wątroba to jeden z warunków, jakie musimy spełnić by móc poddać się leczeniu tym lekiem. W trakcie kuracji również stale monitorowana jest jej praca. Izotretynoina nie może być stosowana u kobiet w ciąży i matek karmiących toteż w trakcie kuracji konieczne jest zadbanie o skuteczną antykoncepcję. Jeśli zaś chodzi o skutki uboczne najnieprzyjemniejsza jest suchość śluzówek i to do tego stopnia, że u niektórych osób może pojawiać się krwawienie z nosa. Należy więc zadbać o stałe i dość intensywne nawilżanie błon śluzowych by jako tako znieść kurację izotretynoiną, a warto szczególnie w przypadkach „beznadziejnych” tj. wtedy, gdy trądzik nie pozwala normalnie funkcjonować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *