Antybiotyk na trądzik – czy warto?

antybiotyk-na-trdzik1Jak wiadomo, antybiotyki nie stanowią najzdrowszych środków dla naszego organizmu. Cóż począć, jeśli czasami antybiotyk na trądzik jest jedynym wyjściem, jedyną szansą na skuteczną walkę z trądzikiem?No cóż… Można przynajmniej spróbować poznać je i nauczyć się stosować w sposób dający maksimum bezpieczeństwa.
Częstym błędem wśród pacjentów jest zaprzestanie przyjmowania leku w czasie kuracji, gdyż „poczuliśmy się lepiej” lub “Trądzik ustąpił”. Jest to poważny błąd! Kuracja antybiotykowa jest skuteczna wtedy, gdy zastosuje się ją od początku do końca. Tylko wtedy mamy pewność, że wszystkie właściwości środka zostały wykorzystane. Jeśli przerwiemy stosowanie leku w trakcie, możne zdarzyć się, że część bakterii przeżyje kurację i zmutuje, uodparniając się na lek. Następnym razem antybiotyk więc może zawieść i szukać będziemy jeszcze silniejszego środka.
Leczmy się więc rozważnie i korzystajmy z dostępnych środków zgodnie z ich przeznaczeniem i zaleceniami lekarza specjalisty. Zachęcam również do zapoznania się z moim przeglądem w pełni naturalnych tabletek na trądzik.

Tyle słowem wstępu.

Antybiotyk na trądzik – Jakie rodzaje są najczęściej stosowane?

Standardowe leczenie antybiotykowe opiera się na antybiotykoterapii doustnej, wśród najczęściej wykorzystywanych możemy wymienić antybiotyki z grupy tetracyklin, oraz makrolidów.
tetracyklinyTetracykliny charakteryzują się szerokim spektrum obejmującym bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, chlamydie (np. Chlamydophila pneumoniae), riketsje i krętki. Szczególnie często przepisywanym lekiem jest doksycyklina.

Na co należy zwrócić uwagę stosując doksycyklinę?

⦁    Doksycyklina zmniejsza skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych
⦁    jony glinu, magnezu, żelaza, cynku i wapnia (mleko) utrudniają wchłanianie doksycykliny, nie należy przyjmować preparatów i pokarmów zawierających znaczne ilości wymienionych pierwiastków jednocześnie z doksycykliną
⦁    Stosowanie doksycykliny uwrażliwia skórę na promienie UV (słońce / solarium)

Nazwy leków w których można spotkać antybiotyk z grupy tetracyklin: Doksycyklina, Unidox, Dotur, Minocin.

makrolidyMakrolidy Antybiotyki z tej grupy są skuteczne wobec bakterii atypowych, nieposiadających własnej ściany komórkowej . Stosowane w leczeniu zakażeń pałeczką krztuśca, kiły, błonicy, trądziku oraz zakażeń przewodu pokarmowego. Szczególnie często przepisywanym antybiotykiem z grupy makroloidów jest azytromycyna.

Na co należy zwrócić uwagę stosując azytromycynę ?

⦁    Stosowanie azytromycyny uwrażliwia skórę na promienie UV (słońce / solarium)

Nazwy leków, w których możemy spotkać antybiotyk: azitrox, azycyna, azitrin, bactrazol, sumamed.
Oprócz stosowania preparatów doustnych, w celu wzmocnienia efektu leczniczego stosuje się również antybiotyki na trądzik w kremie / maści bezpośrednio na skórę, wśród nich wyróżnić możemy chloramfenikol – Zwykle jest stosowany miejscowo w zakażeniach skóry, oka i ucha, w postaci kropli, maści lub zawiesiny. Popularnie stosowana 2% maść Detreomycyna zawiera jako składnik czynny właśnie chloramfenikol. Erytromycynę – Ze względu na spektrum działania podobne (ale nie identyczne) do penicylin erytromycyna jest przydatna w leczeniu u osób wykazujących alergię na te antybiotyki. A także Klindamycynę oraz Sulfacetamid.

Podsumowując, przede wszystkim należy pamiętać, że antybiotyk to nie jest pigułka na wszystko. Jest to lek o różnym działaniu bakteriobójczym. Antybiotyki posiadają szerokie spektrum działania. Dlatego nie bierzmy więc leków, których nie przepisał lekarz, tylko dlatego, że kiedyś pomogły przy podobnych objawach i tyczy się to również trądziku. Pomyślmy też o tym, że nie warto stosować kuracji antybiotykowej za każdym razem, kiedy łapie nas przeziębienie! Antybiotyk to mocny środek, który w znaczący sposób ingeruje w nasz organizm, dlatego stosujmy go rozsądnie wtedy, kiedy nie ma innego wyjścia.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *